Spartans Official Sponsor

Hall of Fame

Men Inductees

 

’71 – John “Socco” Wiethe ’30† ’99 – Bob Kashar ’35  ’11 – Bruce Kombrinck ’68
’72 – Dan Tehan†          Dick Arszman ‘59          Jim Tuttle ’73
’73 – Fr. Andrew Fox, OFM†          John Kasselmann ‘64          Tom Eckart ’83
’74 – Eddie Burns†          Jay Frentsos ’78          Milt Stegall ’88
’75 – John Doerger ’00 – Fr. Alan Heet, OFM  ’12 – Mike Stoll ’70
’76 – Donald “Buddy” LaRosa ’48          Don Uphoff ‘45           Rick Bierman ’82
’77 – Jake Sweeney ‘40†          Marv Willingham ‘57           Jim Huxel ’86
’78 – Dr. Robert Koenig ’45†          Tom Rohling ‘65           Brandon McIntosh ’98
’79 – Bron Bacevich †          Tim Foley ‘76 ’13 – Steve Finan ‘68
’80 – Tony Blum† ’01 – Bernard Frey ‘45           Doug Olberding ‘82
’81 – Dave Foley ‘65          Jim Sicking ‘53           Joe Sander ‘89
’82 – Bill Lammert ‘51          Ron Sexton ‘62           Jerrett Dean ‘99
’83 – Pat Iacobucci ‘46          Greg Neumann ‘77 ’14 – Chuck Querner ‘’69
’84 – Fr. Sylvester Heppner, OFM† ’02 – Don Kattus ‘50           Mark Wicktora ‘77
’85 – Wes Neal          Jim Schmalz ‘64           Jeff Cargile ‘82
’86 – Steve Thomas ‘61          Bob Wiegele ‘70           Brian Kocher ‘87
’87 – Hank Zureick ‘35          Greg Schildmeyer ‘82 ’15 – Cookie Brinkman ‘67
’88 – Walt Roeckers ‘57 ’03 – Joe Schlosser ’38           Ed Anton ‘81
’89 – Dick Berning ’49          Paul “Dutch”Schildmeyer ‘56           Jason Arszman ‘89
’90 – Walt Sweeney ‘48          Joe Mollmann ‘60           Eugene Land ‘98
’91 – Harry Tolliver ‘59          Tom Maschmeier ‘72 ’16 – Ty Anthony ‘64
’92 – Dan Doellman ‘75 ’04 – Bob Sagers ‘52           Matt Frentsos ‘81
         Jim Kaelin ’46          Rick Sollmann ‘68           Bryan Reinhart ‘91
         Jim Louder ‘63          Bobby Junker ‘79†           B.J. Sander ‘99
         John Gaughn          Bruce Knolle ‘82 ’17 – Tom Schaefer ’68
’93 – Ron Apke ’54 ’05 – Walt “Dink” Hausfeld ‘47          Steve Norton ’89
         Jim Humbert ‘68          Larry Kaelin ‘68          Mark Sunderman ’97
         Terry Huxel ‘76          Rick Linz ‘72          Josh Hausfeld ’02
         Bob Stark ‘46          Mike Morrissey ‘82 ’18 – Don Buehler ‘60
’94 – John Ceddia ‘73 ’06 – Steve Bellman ‘78          Steve Gruenschlager ‘82
         Bob Daumeyer ‘59          Terry Folzenlogan ‘84†          Pete Knippenberg ‘93
         Ken Haupt ‘60          Bernard Rumpke, Jr. ‘68          Brian Lakes ‘99
         Frank Middendorf ‘47          Don Stevens ‘49
’95 – Matt Thernes ‘32 ’07 – Herb Bellman ‘49
         Lou Vonderbrinck ‘52          Mike Kelsey ‘67
         Dan Miller ‘68          Mike Tippenhauer ‘74
         Jerry Foley ‘70          Jerry Frentsos ‘84
’96 – Bill Burke ‘44† ’08 – Tim Brennan ‘80
         Roger Hauck ‘54          John (Jack) Marshall ‘50
         Mel Anthony ‘61          Tim Speed ‘76
         Tom Merkle ‘74          Tim Wersel ‘69
’97 – Mo Burtschey ‘40 ’09 – Don Reichert ’54
         Guy LoBouno ‘53          William “Pat” Case ‘64
         Roger Perdrix ‘61          Bob Jasper ‘71
         Mark Morelli ‘71          Adrian Breen ’83
’98 – Len Galvin ‘46 ’10 – Harry Goedde ‘55†
         Ray Nichting ‘51          Jim Bierman ‘70
         Ric Howard ‘69          Rob Niehoff ‘82
         Jim Rice ‘75          Jamie Mahaffey ‘91

Women Inductees

 

’97 – Coach Sr. Mary Ammann, OSF ‘36 ’15- Lauren Clark Cadman ‘95
          Rose Mary “Hap” Glaser ‘39         Meg Gutzwillert ‘00
          Carol Mayborg ‘69         Jessy Hoeh ‘05
          Katherine Manyet Merz ‘46         Jan Feichtner Ryan ‘95
          Donna Doellman Miller ‘75 ’17- Marcella “Babe” Schappacher Gelhausen ‘35
          Jane Ann Lammert Schildmeyer ‘55        Karen Gullete Hinkel ‘81
          Michelle Sica Jefferson ‘85        Sarah Mueller Dorrel ‘95
’98 – Melba Vollner Doellman ‘34        Lindsey Vondrell Schildmeyer ‘00
         Ann Marie Schildmeyer Goldstein ‘85        Lisa Vondrell Connor ‘00
         Lynn Helms ‘75        Sherry Slye ‘02
         Kathy Young ‘70
’99 – Coach Stephen Bittner ‘69
          Diane Borgerding Comperry ‘82
         Amy Lamarre Grider ‘85
         Michele Harris Royer ‘87
         Theresa Shepherd ‘85
’01 – Kay Meyer Eilerman ‘59
         Kathryn “Sis” King ‘44
         Donna Kathman Mechley ‘88
         Coach Caryl Schawe
’02 – Mary Lou Glaser Clark ‘41
         Diane Sicking Criswell ‘85
         Chris Carter Newton ‘79
         Sally Liber Veatch ‘80
’03-  Dolores Siefert Herbe ‘35
        Teresa Chaulk Huxel ‘85
        Martha Ruebush Witherby ‘42
        Mary Jett Ritter ‘76
’04- Mindy Ballinger Shepard ‘92
       Peg Foley ‘77
       Jane Moeller Sottosanti ‘88
’05- Michelle Ginn Austing ‘91
       Betty Grein Burkhart ‘78
       Amy Wellman ‘83
’06- Debbie Buerger Emrich 90’
        Ellen Bedinghaus Hughes ‘94
        Kathy Conway Pierce ‘80
’08- Jody Harris Kirch ‘98
        Andrea Lemmnik Schwartz ‘94
’09- Katie Kelsey Cluxton ‘95
        Karen Doppes Crosgrove ‘74
        Rita Doerger Gullette ‘57
        Anna Schaefer Hoffman ‘95
’11- Therese Brannen Byrd ‘95
        Stacey Sollmann Cahill ’96
        Emily Withers ‘03
’13- Jenny Mueller ‘95
        Maria Olberding’85
        Liz Singer Walton ‘03